Aplikacione

Steve Ballmer: 90% e klientëve të Microsoft-it në Kinë, përdorin softuera pirate

Jan 28 2011
0 Shpërndarje
Steve Ballmer: 90% e klientëve të Microsoft-it në Kinë, përdorin softuera pirate

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin:0in; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Ndërsa Presidenti kinez Hu Jin Tao e dinte se ai do të përballet me disa pyetje të vështira, kur ai erdhi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndoshta artistikisht shumica e tyre do të ishin nga Barak Obama, dhe anëtarë të Kongresit. Por ju mund të shtoni Microsoft CEO Steve Ballmer në atë listë.

Ballmer përdori vizita zyrtare si një mundësi për të vënë në dukje se 90% e përdoruesve të softuerit Microsoft në Kinë nuk kanë paguar për të. Komentet ishin pjesë e një diskutimi në lidhje me mbrojtjen e pronësisë intelektuale.

Sipas një transkripti në Shtëpinë e Bardhë, Obama tha:

“Ne jemi duke bërë përparim dhe duke u siguruar që procesi i prokurimit qeveritar në Kinë është i hapur dhe i ndershëm për bizneset amerikane. Dhe ne kemi bërë progres si pasojë e kësaj vizite të shtetit. “Disa prej tyre kanë të bëjnë me mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Pra, ne ishim vetëm në një takim me udhëheqësit e biznesit, dhe Steve Ballmer i bëri me dije Microsoft-it, se vlerësimi i tyre është se vetëm 1% e konsumatorëve në ç’do 10 produkte e tyre në të vërtetë e paguajnë atë. Dhe kështu mund të kemi zbatim më të mirë, pasi që është një zonë ku u’a kalon edhe Amerikës. Pronësia intelektuale është duke shtuar lartë vlerën e produkteve dhe shërbimeve” Kopjet pirate të Windows-it dhe produkteve të tjera të Microsoft-it janë një kërcënim financiar për kompaninë që lufton në baza të rregullta, dhe si koment Ballmer e nxjerr në pah, se shkalla e piraterisë së softuereve është veçanërisht e lartë në Kinë.

Një pasojë e njerëzve duke përdorur software piratë është që ata të dështojnë për të rinovuar programet e tyre të reja, versione të sigurta, etj. Kjo ndoshta shpjegon se pse gati gjysma e përdoruesve të internetit kineze ende përdorin internetin 10-vjeçar Explorer 6, në vend se të përdorin shfletues më modern, si IE 8-9, Chrome 7, Mozilla Firefox, etj. Obama nuk ka detaje për të gjitha masat që janë marrë në mënyrë specifike SHBA dhe Kina do të marrin përsipër për të ndihmuar Microsoft-it dhe shitësve të tjerë, të luftojnë piraterinë e

Lajmet e fundit>