Business & Management

Samsung shet aksionet në katër kompani, gjeneron 888 milion dollar

Sht 19 2016
0 Shpërndarje
Samsung shet aksionet në katër kompani, gjeneron 888 milion dollar
The logo of Samsung Electronics is seen at its headquarters in Seoul, South Korea, July 4, 2016.    REUTERS/Kim Hong-Ji/File Photo

REUTERS/Kim Hong-Ji/

Samsung sot më shumë se kurrë ka nevojë për para, sidomos pas asaj që ndodhi me Galaxy Note 7. Gjigandi i elektronikës njoftoi ditën e dielë se ka shitur aksionet e saj në katër kompani për të liruar financat dhe rritur investimet.

Vlera e aksioneve të shitur është 888,85 milion dollar zbuloi një zëdhënës i Samsung për agjensinë e lajmeve Reuters. Por sipas këtij të fundit bazuar në disa dokumente kofidenciale bëhet fjalë për shifra që i kalojnë 1 miliard dollar.

Katër kompanitë ku Samsung zotëronte aksione ishin: ASML, Seagate, Sharp dhe Rambus. (CIO Albanian)

Tags >

Samsung
Lajmet e fundit>