Investim

Rriten të hyrat e Google

Kor 18 2011
0 Shpërndarje
Rriten të hyrat e Google

Normal 0 false false false EN-GB X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:”Calibri”,”sans-serif”; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:”Times New Roman”; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-ansi-language:EN-US; mso-fareast-language:EN-US;}

Të hyrat dhe profiti i Google u rrit në çerekun e dytë të këtij viti, derisa bërthama kryesore për këtë vazhdoi të mbetet biznesi i reklamimit në kërkime.

Të hyrat totale u rritën për 32% në krahasim me çerekun përkatës të vitit të kaluar në 9,03 miliardë dollarë deklaruan nga kompania.

Pas tatimeve dhe komisioneve paguar partnerëve, të hyrat neto të Google ishin 6.92 miliardë dollarë, duke kaluar kufirin që pritej nga analistët, 6.55 miliardë dollarë.

Tëardhurat neto ishin 2.51 miliardë dollarë, apo 7.68 dollarë për aksion, krahasuar me 1.84 miliardë dollarë, apo 5.71 dollarë për aksion në çerekun e dytë të vitit 2010.

Njerëzit kanë klikuar 18% më shumë në reklamat e Google dhe partnerëve të saj, dhe pagesat nga reklamuesit për një klikim janë rritur 12% në krahasim me vitin e kaluar.

CEO i Google, Larry Page e vlerësoi këtë çerek si “të shkëlqyeshëm” dhe deklaroi që ai ishte “tejet i ngazëllyer” për kritikat pozitive që kanë pranuar në uebfaqen e re shoqërore Google+.

Lajmet e fundit>