Business & Management

GoPro shkurton 15% të fuqisë punëtore nxitur nga rënia e shitjeve

Nën 30 2016
0 Shpërndarje
GoPro shkurton 15% të fuqisë punëtore nxitur nga rënia e shitjeve

A GoPro device featuring 16 cameras, to be used with Google's "Jump," to provide viewers with 360-degree video, is shown during the Google I/O developers conference in San Francisco, California May 28, 2015.  REUTERS/Robert Galbraith

Prodhuesi i kamerave të aksionit GoPro bëri të ditur ditën e Mërkure se do të shkurtojë afro 15% të fuqisë punëtore duke mbyllur biznesin e produkteve të zbavitjes.

Aksionet e kompanisë u rritën me 4,7%. Kompania po vuan me shitjet e helmetës dhe kamerave trupore ndërsa rivalët me opsione më të lira po ngrihen dita ditës.

Tërheqja nga tregu të 2,500 dronëve Karma gjithashtu dëmtoi të ardhurat e kompanisë. Sot GoPro tha se do të shkurtojë plot 200 vende pune me kohë të plotë. Kompania tha se këto masa të marra do të ndihmojnë GoPro ti rikthehet fitimit

Largimet e fundit nga puna pasojnë ato të fillim vitit me 7%. GoPro doli në bursë në 2014-tën duke ngjallur entuziasëm tek investitorët. (CIO Albanian)

Tags >

GoPro