Business & Management

Gjermania dhe Franca fond 1 miliard Eurosh në mbështetje të startupeve dixhitale

Dhj 13 2016
0 Shpërndarje
Gjermania dhe Franca fond 1 miliard Eurosh në mbështetje të startupeve dixhitale

German Economy Minister Gabriel, Chancellor Merkel, French President Hollande and French Minister for Economy and Finance Sapin prepare to pose for a picture at the Franco-German digital summit in Berlin

Ministri Gjerman i Ekonomisë, Sigmar Gabriel, tha ditën e Marte se dëshiron një bashkëpunim të ngushtë me Francën për të investuar plot 1 miliard dollar në ndihmë të startupeve dhe ekonomive dixhitale.

“Duhet të kemi objektiva ambiciozë,” tha Gabriel gjatë një konference të përbashkët Franko Gjermane për dixhitalizimin. “Kapitali është ajo që i mungon këtij sektori,” vijoi Ai.

Gabriel shtoi se Europa nuk duhet të mbajë qëndrime dogmatike ndaj dixhitalizimit ashtu siç bën me politikat e borxheve. (CIO Albanian)