Business & Management

BMW kërkon të shesë 100,000 makina elektrike në 2017-tën

Nën 14 2016
0 Shpërndarje
BMW kërkon të shesë 100,000 makina elektrike në 2017-tën

BMW kërkon të rrisë shitjet e makinave elektrike me 2/3 në 100,000 automjete vitin e ardhshëm raportoi gazeta Gjermane Sueddeutsche Zeitung.

Prodhuesi Gjerman shpreson që të shesë apo 60,000 makina hibride dhe terësisht elektrike brenda këtij viti tha shefi ekzekutiv Harald Krueger në një intervistë. Që nga 2013-ta BMW ka shitur 100,000 makina me bateri.

Për të ndikuar në rritjen e shitjeve, BMW tha se do të shtojë rangun e baterive të modeleve i3 me 50% brenda këtij viti. Një model i3 i cili funksionon terësisht me bateri është shitur 25,000 herë vitin e kaluar.

Kompania e cila u zhvendos pas konkurrenti kryesor Daimler në shitjen e makinave lukozore, shpreson që makinat elektrike të përbëjnë 15-25% të shitjeve globale brenda 2025-s. (CIO Albanian)

Tags >

BMW
Lajmet e fundit>